vydáno 31. května 2018
Allegro Busienss Software

Allegro zpravodaj 2018/05

Když nápad nepřichází

Navštivte Allegro a přesvědčte se o výhodách cloudového řešení

allegro framework
VYZKOUŠEJTE ZDARMA TEĎ HNED
 
idea
Když nápad nepřichází

Když nemá člověk co říci, má mlčet. Prý to má někdy cenu zlata, slyšel jsem. A napsat něco, co nemá výšku, proplížit se pod nastavenou laťkou a pustit se do opisu toho, jak inspirace nepřichází…? Odpudivé.
CHCI VĚDĚT VÍCE
 
Co vše jsme stihli v máji?

Za okny to vypadá jakoby léto začalo již na jaře a spíše než u počítače by se člověk viděl raději na kole nebo někde u vody. Ale marná sláva, cyklistika ani plavání nás neživí, takže stáhnout rolety, do sklenice něco chlazeného a zasednout ke strojům. Zákazníci nám ostatně nedají vydechnout a novými požadavky nás zásobují vytrvale. Ono je to vlastně dobře, systém tak s novými vylepšeními neustále roste a je stále dokonalejší.
CHCI VĚDĚT VÍCE
allegro v2.39
 
eet
Návrh novely zákona o EET a snížení DPH

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely zákona o evidenci tržeb, která kromě reakce na rozhodnutí Ústavního soudu obsahuje i drobná upřesnění v návaznosti na dosavadní aplikační praxi.
CHCI VĚDĚT VÍCE

idea
Když nápad nepřichází

Když nemá člověk co říci, má mlčet. Prý to má někdy cenu zlata, slyšel jsem. A napsat něco, co nemá výšku, proplížit se pod nastavenou laťkou a pustit se do opisu toho, jak inspirace nepřichází…? Odpudivé.

Nebo že by nešlo o intelektuální impotenci, ale o pouhou lenost? Chvíli nad tím přemítám a pak tuto alternativu opovržlivě odhazuji. Vždyť jsem se mohl koukat na Roland Garros a místo toho sedím pod pergolou a z dýmky se snažím vytáhnout kouře jako z Aladinovy lampy. Ale služebný džin stále nikde, jen na protější zahradě začalo křičet dítě.

A co takhle hledat poučení u prokletých básníků a přilákat múzu na sklenku alkoholu? To by možná šlo. Členství v klubu 27 mi sice bylo nadosmrti odepřeno (a popravdě, není to spolek, do kterého by jeden sháněl permanentku), ale třeba takový Kerouac nebo Chandler… A co teprve Rimbaud s Verlainem, jak těm se to nad absintem tvořilo. O Haškovi ani nemluvě.

Mohl bych se rozepsat o našich nových a naprosto skvělých mobilních aplikacích, které zcela unikátním způsobem doplňují již beztak dokonalé Allegro. Také bych se mohl rozplývat nad Subito, které nabízíme zdarma a nezpochybnitelně je nezbytnou nutností pro každého začínajícího podnikatele. A pak zmínit rovněž náš prodejní portál, který je dotažený do posledního nejmenšího detailu a nejde na rozum, proč se již dávno nestal standardem všech obchodních systémů a etalonem softwarové kvality.

No tak nic. Vše tohle to sice máme, ale že by to bylo tak geniální… Anebo přece jen? Nechám si to do příště projít hlavou.

Jan Neruda napsal: „Do padesáti jsem miloval, od padesáti je mi líno, do padesáti jsem pivo pil, od padesáti piji víno.“ Nalil jsem si tedy víno a třeba mne něco napadne. A třeba to již bude něco, co má smysl číst.

allegro v2.39
Co vše jsme stihli v máji?

Za okny to vypadá, jakoby léto začalo již na jaře a spíše než u počítače by se člověk viděl raději na kole nebo někde u vody. Ale marná sláva, cyklistika ani plavání nás neživí, takže stáhnout rolety, do sklenice něco chlazeného a zasednout ke strojům. Zákazníci nám ostatně nedají vydechnout a novými požadavky nás zásobují vytrvale. Ono je to vlastně dobře, systém tak s novými vylepšeními neustále roste a je stále dokonalejší.

Takže copak nám tedy přinesly dvě májové aktualizace? Účetní výkazy se pro letošek liší nejen v textech na řádcích, ale především v rozvaze, ve které byly některé řádky odstraněny a některé přidány. Na změnu jsme připraveni a nastavení nových výkazů pro vás naimportujeme.

Dále jsme upravili účtování zálohových faktur tak, aby se při změně data zaúčtování automaticky nastavilo odpovídající účetní období. K možnosti nastavit pro fakturu odklad placení přibyla možnost nastavit pouze částečný odklad.

Vylepšili jsme také evidenci pokladních dokladů – dle nastavení na deníku se při uložení může automaticky nebo na dotaz provést zároveň i zaúčtování pokladního dokladu.

Do nastavení předvoleb pro obchodní doklady byla přidána možnost vypnout testy kreditu po splatnosti na předprodejních dokladech a na zakázkách.

Do informace o produktech byl doplněn přehled o posledních skladových místech, na kterých se daná položka nacházela a při přecenění ceníků je nyní možné ceny počítat ze skladové nebo poslední nákupní ceny.

Na závěr zmíníme možnost si k vratce dodavateli doplnit číslo dobropisu. Pro snazší vyhledání těchto dokladů je pak k dispozici nová aplikace – Přehled vratek dodavateli.

Úplný přehled novinek a změn je k nahlédnutí v přiloženém souboru.

eet
Návrh novely zákona o EET a snížení DPH

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely zákona o evidenci tržeb, která kromě reakce na rozhodnutí Ústavního soudu obsahuje i drobná upřesnění v návaznosti na dosavadní aplikační praxi.

Návrh novely zákona upravuje náběh 3. a 4. fáze evidence tržeb. Podnikatelé, kteří spadají do těchto fází, začnou evidovat společně v jedné vlně, která bude spuštěna šest měsíců po platnosti zákona. Do těchto fází spadají ostatní činnosti neuvedené v 1., 2. nebo 4. fázi (například advokáti, účetní, daňoví poradci, veterináři, lékaři, dentisté, stravování – jídlo s sebou, autoservisy, taxislužby a další) a vybraná řemesla a výrobní činnosti (například kadeřnice, maséři, elektrikáři, malíři, opraváři počítačů a další).

Úprava také snižuje DPH v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb nebo vodného a stočného pro konečného spotřebitele. K významnému snížení DPH dochází u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úpravy a opravy oděvů a textilních výrobků a prodeji točeného piva, kde by mělo dojít k poklesu ze stávající sazby 21 % na 10 %. Návrh počítá také s dalším snižováním DPH v sektoru stravovacích služeb a podávání nealkoholických nápojů, a to rovněž na 10 %.

Součástí novely zákona, kterou Ministerstvo financí zasílá k připomínkám, je návrh řešení evidence tržeb pro nejmenší podnikatele. MF rozpracovalo variantu zvláštního režimu evidence tržeb, v němž bude podnikatel vydávat účtenky z předtištěného bloku, který si vyzvedne na finančním úřadu. Tento způsob evidence vychází ze stávajících zákonných povinností poplatníků vést evidenci svých jednotlivých příjmů pro případ kontroly Finančním úřadem.

Princip této evidence spočívá v tom, že podnikatel bude vystavovat účtenky z bloku, který dostane zdarma na finančním úřadě. Jednou za čtvrt roku pak zašle speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek na finanční úřad. Aby podnikatel mohl evidovat tržby v tomto režimu, musí splnit následující podmínky, na nichž se MF shodlo se zástupci podnikatelů:

  • je poplatníkem daně z příjmů fyzických osob, nebo je poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění bez ohledu na právní formu;
  • není plátcem DPH;
  • má maximálně 2 zaměstnance;
  • výše jeho hotovostních příjmů z evidovaných tržeb v každých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsících nepřesáhne 200 000 Kč.

Novela také navrhuje ukotvit formou zákona výjimky z EET pro zrakově postižené podnikatele, tržby z předplacených telefonních karet, z obchodní letecké dopravy a tržby z hazardní hry.

Dále novela vrací povinnost uvádět na účtenkách DIČ, pokud není jeho součástí rodné číslo poplatníka.

Kontakt

NewLink Moravia s.r.o.
Zukalova 15, Opava, 476 01
info@allegro-software.cz
603 113 677

Zpravodaj jste obdrželi díky registraci na stránkách www.allegro-software.cz.

Nechcete již nadále odebírat tyto e-maily?
To nás mrzí. Odhlásit se můžete zde